Čítali sme…

Deti čarovnej lampy – Džinovia faraóna Achnatona

Deti čarovnej lampy – Džinovia faraóna Achnatona

V prvej z kníh sa zoznámime s dvojčatami Johnom a Philippou Gauntovcami. Okolo nich sa začnú diať čudné veci. Napríklad sa zoznámia s tajomným strýkom Nimrodom z Londýna, ktorý ich pozve na k sebe na prázdniny. Dozvedia sa, že nie sú ľudia, ale džinovia z rodu, ktorý zabezpečuje šťastné náhody na rozdiel od iných, zlých džinov, ktorí zasa prinášajú ľudstvu smolu. Medzi rodmi odpradávna panuje neľútostný boj, do ktorého sa zapájajú obe deti. Nedávne zemetrasenie v Egypte totiž odhalilo stopy k možnému miestu posledného odpočinku faraóna Achnatona, ktorý uväznil sedemdesiat džinov.

Strážcovia Varadína – Dobrodružstvá kapitána Báthoryho 1

Strážcovia Varadína – Dobrodružstvá kapitána Báthoryho 1

Epos o protiturKapitán Kornélius Báthory, šermiar, rytier a básnik, už mnohokrát preukázal svoje vojenské kvality. Ako človek však zlyhal, keď po smrti manželky zanevrel na svojho syna a radšej dal prednosť vojenskej kariére. Dnes, keď má Michal Báthory 12 rokov, Kornel chce všetko napraviť a opäť mu byť otcom. Osud však chce, aby úprimnosť svojho pokánia dokázal veľkými obeťami a podstúpil neslýchané útrapy. Michal je totiž zajatý lúpežnými martalovcami a kým sa jeho otec vystrábi z ťažkých zranení, stopy po chlapcovi pohltí Osmanská ríša. Skončil v otroctve alebo v niektorom z janičiarskych výcvikových táborov? Je len jediný človek, ktorý vie, kam presne Michala odvliekli. A ten sa práve pripojil k tureckej invázii do Sedmohradska. Kornel sa vydáva na cestu k transylvánskej pevnosti Varadín, proti ktorej už tiahne obrovská presila Turkov

Pád titanov (Ken Follett)

Pád titanov (Ken Follett)

Dramatické udalosti Prvej svetovej vojny, Ruskej revolúcie a boja žien za volebné právo, ktoré otriasli celým svetom, spoja osudy piatich rodín z rozličných krajín a spoločenských vrstiev.Pád titanov odhaľuje čitateľovi drámy a intrigy plynulo prechádzajúce z Washingtonu do St. Peterburgu, z prachu a nebezpečenstva uhoľných baní do palácov vysvietených krištáľovými lustrami, z chodieb moci do spální mocných. Aj tentoraz Ken Follett zužitkoval skutočné historické udalosti na umocnenie rýchleho sledu deja a hlbokých citov zobrazených v tomto pútavom diele.

Meno vetra (Patrick Rothfuss)

Meno vetra (Patrick Rothfuss)

Hostinský rozpráva kronikárovi príbeh o mladom chlapcovi, ktorý sa už od mala pretĺka chudobou a samotou, no časom ho prijmu na Univerzitu, kde nájde to čo hľadá. Jednak svoje miesto a otázky na odpovede trápiace jeho myseľ. Spozná kamarátov, ktorí mu sú verní spoločníci v skoro všetkých dobrodružstvách, verní mentorovia v láske a koniec koncov, aj radcami v jeho živote. Kvothe, ako nie jediný chlapec, ktorý nemá svojho bohatého mentora, si musí poradiť s každým jedným výdavkom. Spôsob, ako si zarobiť peniaze na školné, nové veci, ho trápi asi najviac. Hranie na lutne, v čom je skoro jeden z najlepších, mu dáva svoje výhody, ale nie vždy to stačí na pokrytie vecí, ktoré musí zaplatiť. Stretáva sa aj s nenávisťou medzi jeho rovesníkmi a profesormi, čo ho dokáže vytočiť, no vie si zachovať chladnú hlavu, hoci to tak nie vždy vyzerá. Nie len o týchto problémoch sa dočítate v knihe Meno vetra od Patricka Rothfussa a následnejaj v pokračovaní Strach múdreho muža.

Fablehaven (Brandon Mull)

Fablehaven (Brandon Mull)

Svet plný magických bytostí. Príbeh nás vedie práve do takéhoto sveta. Dozvedáme sa o problémoch jednotlivých bytostí ako aj o problémoch rezervácií, ktoré boli stvorené na ich ochranu. Kendra a Seth sú súrodenci, ktorým sa dostalo šťastia byť vnukmi správcov jednej z týchto rezervácií. A to nie hocijakej! Pomedzi všetky rezervácie existuje päť, ktoré sú prísne utajované, kvôli predmetom ktoré sú v nich ukryté. Vďaka okolnostiam sa ešte nič netušiaci Kendra a Seth ocitnú práve v takejto rezervácii. Prechádzajú ťažkými a napínavými situáciami, pri ktorých chvíľami nebudete dokázať odbehnúť od knihy. Táto séria nesie názov Fablehaven a má celkovo 5 častí (Fablehaven, Východ večernice, Epidémia tieňov, Tajomstvá dračej svätyne, Kľúče od vezenia démonov) na ktoré sa môžete tešiť aj v našej školskej knižnici.

1984 (George Orwell)

1984 (George Orwell)

“Na hodine angličtiny nám raz spomenuli knihu 1984 od Georga Orwella. Ked som ju zazrel v našej knižnici, tak som si zaumienil, že si ju aspoň prezriem… Nakoniec to dopadlo tak, že som ju počas 2 mesiacov prečítal 3 krát. Jednoducho som sa do nej “buchol”. Nie je to len nejaké komerčné sci-fi.Tá kniha Vás zavedie do samotnej podstaty propagandy, pomôže Vám pochopiť brainwashing, ale hlavne Vás zavedie do najhlbších zákutií ľudského srdca…. I love 1984!”

Úžasná Zeměplocha (Terry Prachett)

Úžasná Zeměplocha (Terry Prachett)

Úžasná Zeměplocha vás zavedie do sveta, v ktorom neplatí nič z toho, čo pokladáme za isté a vedecky dokázané. 40 kníh, rozdelených do 5 okruhov (Mrakoplaš, Smrť, Čarodejky, Nočná hliadka a Rôzne) paroduje všetky dostupné historické udalosti (pôvod pyramíd), literárne, či umelecké diela (Faust), ako aj situácie, ktoré zažívame každý deň. Ak máte radi knihy plné napätia, nečakaných zvratov a šťastných, aj keď prekvapivých, koncov, Terry Prachett vás určite nesklame.

PERCY JACKSON – Zlodej Bleskov.

PERCY JACKSON – Zlodej Bleskov.

Percy Jackson je obyčajný problémový žiak šiestej triedy s dislexiou. Na konci školského roka, po učiteľkinej premene na krvilačné monštrum, sa však po rade zvláštnych okolností dozvie, že celý život žil v klamstve a že v skutočnosti je synom Poseidona. Od tej chvíle sa zapája do sveta, ktorý pozná iba zo starých gréckych mýtov. Zisťuje, že všetky postavy z bájí skutočne žijú aj v tomto storočí a to vrátane Gréckych Bohov a všetkých mýtických oblúd. Po krátkom čase, ktorý prežil v letnom tábore pre polobohov sa dozvie, že niekto ukradol na Olympe veľmi vzácnu vec a že vinia z toho Percyho. Pod hrozbou vypuknutia veľkej vojny sa vydáva Percy s dcérou Atény a svojím najlepším kamarátom očistiť svoje meno nájdením a navrátením ukradnutej veci. Pri tejto výprave stretne množstvo postáv z mytológie, ktoré sa mu postarajú o nezabudnuteľné zážitky.

Strážci minulosti: Bouře začíná (Damian Dibben)

Strážci minulosti: Bouře začíná (Damian Dibben)

Čo by ste povedali, keby ste sa dozvedeli, že vaši rodičia nie sú na služobnej ceste, ale ich uniesli do minulosti? A nie len to, ale, že sú členmi tajnej spoločnosti agentov – cestovateľov v čase, ktorí majú jedinú úlohu – zabezpečiť, aby minulosť zostala nezmenená?Napínavý príbeh Jakea Djonsa, ktorý postupne zisťuje, že patrí medzi výnimočných ľudí – ochrancov minulosti. Príbeh je plný dobrodružných, ale aj humorných situácií.